Guvernul de la Chișinău elaborează în prezent o strategie de reintegrare a R. Moldova, întrucât formatul de dialog “5+2” nu mai este valabil, a anunțat vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, după ședința Guvernului de miercuri.

Necesitatea unui asemenea document rezidă și din faptul că doi actori importanți ai procesului de reglementare a conflictului transnistrean se află în prezent într-un conflict armat direct – Ucraina și Federația Rusă – și “este foarte dificil să ne imaginăm că ar putea continua să fie parte a reglementării unui alt conflict”, a spus Chiveri.

Formatul “5+2” reunește autoritățile de la Chișinău și Tiraspol, ca părți implicate în conflict,  Rusia, Ucraina și OSCE ca mediatori, iar UE și SUA ca observatori, a fost suspendată după ce Rusia a invadat Ucraina în 2022.

Totuși, oficialul a refuzat să ofere mai multe detalii despre strategie, afirmând că “aspectele sensibile necesită discreție”, relatează

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *