Eurodeputatul social-democrat Victor Negrescu salută acordul SUA-UE privind taxele vamale, dar trage ”un semnal de alarmă”, subliniind că România nu trebuie doar să asiste ”neputincioasă”, ci să acționeze ”inteligent”.

”România trebuie să acționeze rapid deoarece acest acord vine cu provocări”, întrucât unele produse europene, inclusiv cele românești, vor avea tarife mai mari la export către SUA: 15% pentru toate produsele, 50% pentru oțel și aluminiu, posibil mai mult pentru industria farma, atrage atenția Victor Negrescu, într-o postare pe Facebook.

”România are deja o situație bugetară fragilă iar aceste noi presiuni pot agrava lucrurile chiar dacă exportăm anual în SUA bunuri și servicii în valoare de aproximativ 4 miliarde de dolari, care, reprezintă doar 4% din exporturile totale pe care le are țara noastră”, spune Negrescu, propunând și câteva soluții.

Astfel, statul român trebuie să activeze ”urgent” un plan de…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *