Într-un interviu acordat Context.ro, Laura Codruța Kovesi a vorbit despre protocolul de colaborare dintre Parchetul European (EPPO) și Republica Moldova, dosarele cu fraudă cu TVA și fonduri europene care implică cetățeni ruși.

Șefa Parchetului European spune că prin protocolul semnat cu Republica Moldova, stat aflat în curs de preaderare la Uniunea Europeană, se stabilesc puncte de contact, circuitul documentelor dar și posibilitatea de a avea echipe comune de anchetă.

“Când semnezi un astfel de protocol, cumva transmiți și un mesaj că vrei să cooperezi”, declară Kovesi, care spune că EPPO a primit de la Chișinău câteva sesizări în dosarele de contrabandă din România: “Am lucrat cu Parchetul General din Moldova și am lucrat foarte bine”.

Principalele declarații:

– Prin protocolul de colaborare cu Republica Moldova putem avea echipe comune de anchetă, putem schimba informații într-o perioadă mult mai scurtă de timp. Când semnezi un astfel…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *