Pentagonul a semnat un contract cu compania lui Elon Musk, xAI pentru a utiliza chatbotul de inteligenţă artificială, Grok, ca parte a unei extinderi mai ample a instrumentelor de inteligenţă artificială pentru uz guvernamental, a confirmat Departamentul Apărării, potrivit BBC.

Contractul în valoare de 200 de milioane de dolari, anunţat luni de xAI, face parte din programul „Grok for Government” şi se aliniază eforturilor administraţiei Trump de adoptare mai agresivă a inteligenţei artificiale. Compania XAI a precizat că prin acest acord departamentele guvernamentale americane vor avea acces la Grok 4, cea mai recentă versiune a chatbotului, şi va oferi instrumente personalizate pentru securitatea naţională.

Totodată, compania va oferi asistenţă tehnică pentru mediile clasificate.

Anunțul vine la doar câteva zile după ce chatbot-ul a stârnit reacţii negative pentru că a publicat mesaje antisemite, inclusiv laude la adresa lui…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *