Hegemonia Statelor Unite, considerată definitorie pentru echilibrul global de după Războiul Rece, intră într-o etapă de erodare accelerată, pe fondul transformărilor economice, tehnologice și politice care reconfigurează sistemul internațional, scrie comentatorul Martin Wolf într-o analiză publicată de Financial Times.

SUA pierde titlulul srce singura superputere/FOTO:Shutterstock

SUA pierde titlulul de singura superputere/FOTO:Shutterstock

publicitate“); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

În viziunea autorului, America a reprezentat „câștigătorul” secolului XX, mai ales după prăbușirea Uniunii Sovietice în 1991, când Statele Unite nu doar că au dominat scena geopolitică și economică, dar au fost percepute și ca purtătoare ale unui model de guvernare bazat pe constituționalism și libertăți individuale.

Ascensiunea și consolidarea puterii americane

Pentru a înțelege actuala schimbare de paradigmă, Wolf plasează ascensiunea americană…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *