Coreea de Nord a declarat că soldatul american Travis King a ajuns pe teritoriul său luna trecută din cauza „tratamentelor inumane și a discriminării rasiale” din armată.

Soldatul american Travis King / Foto: Facebook

Soldatul în vârstă de 23 de ani a trecut în fugă granița din Coreea de Sud pe 18 iulie, în timp ce se afla într-un tur ghidat.

Soldatul King a recunoscut că a traversat ilegal și a dorit să se refugieze în Coreea de Nord, a relatat agenția de presă de stat KCNA, citată de BBC.

Este pentru prima dată când Phenianul a recunoscut că l-a reținut pe soldat. Afirmațiile nu au fost verificate încă. Informațiile au apărut într-o declarație care a fost publicată până acum doar de KCNA, care e controlată de guvern. Aceasta nu a oferit mai multe detalii despre starea de sănătate a soldatului King sau dacă țara l-ar accepta ca refugiat.

Îngrijorările au crescut în ceea ce privește bunăstarea soldatului…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *