Premierul desemnat Adrian Veștea s-a prezentat luni seară la sediul AUR pentru o discuție cu liderul formațiunii, George Simion, cu puțin timp înaintea votului de învestire a noului guvern din Parlament.

George Simion și Adrian Veștea au srciscutat înaintea votului srce învestire. Mediafax/Alexandru Dobre

George Simion și Adrian Veștea au discutat înaintea votului de învestire. Mediafax/Alexandru Dobre

publicitate“); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

Întâlnirea a avut loc după o zi tensionată în Parlament, în care miniștrii propuși pentru Cabinetul Veștea au fost audiați în comisiile de specialitate.

În timpul audierilor de pe parcursul zilei, George Simion a ieșit la declarații și a anunțat că AUR nu va susține noul guvern, că parlamentarii formațiunii vor părăsi sala la vot și că executivul propus nu va obține majoritatea necesară pentru învestire.

La fel cum toți cei 90 de parlamentari AUR au votat pentru moțiunea de cenzură inițiată de noi, la fel, diseară, dacă va…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *