La solicitarea senatoarei PSD Victoria Stoiciu, a fost ținut un moment de reculegere în plenul Senatului, în memoria Mihaelei, femeia ucisă săptămâna trecută de fostul ei partener cu 15 lovituri de cuțit, și a tuturor celorlalte 50 de femei care și-au pierdut viața prin femicid în România în acest an.

A fost ținut un moment de reculegere în plenul Senatului, în memoria Mihaelei. FOTO: Captură Video

„Sâmbătă seara, o femeie a fost ucisă în mod barbar de către fostul ei partener, având copilul în brațe. Este a 51-a femeie din România care cade victimă femicidului, iar cel mai grav este că astfel de crime puteau fi prevenite”, a declarat senatoarea în plenul Senatului.

Victoria Stoiciu a adăugat că poliția și forțele de ordine „chemate să aplice legea nu au reacționat, iar crima nu a fost prevenită” și a propus ca acest moment de reculegere să fie dedicat tuturor femeilor ucise anul acesta în România.

O…

Citeşte mai mult